Koronaviruso kaina pasaulio ekonomikai

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Koronaviruso išplitimas už Kinijos ribų netruko atsiliepti pasaulinei ekonomikai, dėl ko pasaulio ekonomistai savo ruožtu suskubo sušvelninti savo prognozes 2020-iesiems metams. Pagal įvairius scenarijus pasaulinis ekonomikos augimas šiais metais gali sumažėti nuo anksčiau prognozuotų beveik 3 iki 2,5 ar net 0,5 proc.

Pasaulio ekonomikos augimas neišvengiamai lėtės

Dėl koronaviruso protrūkio Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) šį pirmadienį paskelbė dokumentą „Koronavirusas: pavojus pasaulio ekonomikai“ (Coronavirus: The World Economy at Risk), kuriame lūkesčiai dėl pasaulio ekonomikos augimo ateinantiems metams yra gerokai sumažinti.

Prognozes atnaujinti paskatino koronaviruso išplitimas už Kinijos ribų, tarptautinių kelionių srautų sumažėjimas, taip pat pramonės sušlubavimas kai kuriose šalyse ir paskelbti darbuotojų karantinai.

Atsižvelgiant į šias prognozes ir įvairius galimus su koronaviruso plitimu susijusius scenarijus, galima daryti išvadą, kad pasaulinis ekonomikos augimas šiais metais neišvengiamai lėtės.

Pesimistinis ir optimistinis scenarijai

Anksčiau EBPO prognozavo 3 proc. pasaulio ekonomikos  augimą, tačiau, pesimistiniu vertinimu, t. y. koronavirusui išplitus Europoje, Šiaurės Amerikoje, Azijoje bei Ramiojo vandenyno regione, 2020 m. pasaulinis ekonomikos augimas gali sulėtėti iki 1,5 proc. Šiuo atveju koronavirusas netgi paskatintų recesiją Europoje ir Japonijoje, o JAV ekonomikos augimas turėtų būti artimas nuliui.

EBPO skelbia, kad optimistinio scenarijaus atveju, t. y. jeigu koronaviruso protrūkis už Kinijos ribų būtų suvaldytas ir pasauliniu mastu galėtų būti vertinamas kaip santykinai lengvas, pasaulinis ekonomikos augimas galėtų sumažėti maždaug puse procentinio punkto, lyginant su ankstesnėmis prognozėmis.

Prognozuodami koronaviruso poveikį pasaulio ekonomikai, EBPO ekonomistai jau dabar ragina pasaulio vyriausybes kaupti išteklius sveikatos apsaugai ir imtis priemonių, kurios galėtų paremti dėl mažėjančių pardavimų nukentėjusį verslą.

Pasaulio ekonomistų prognozės

Koronaviruso plitimas taip pat paveikė finansų rinkas, o tai savo ruožtu paskatino ir kitus pasaulio ekonomistus sušvelninti savo 2020 m. prognozes. Pvz., „Deutsche Bank“ prognozuoja, kad antrąjį šių metų ketvirtį ekonomika smuks. Kita vertus, rudenį, anot šio Vokietijos bankininkystės milžino, vėl tikimasi jos kilimo.

Tuo tarpu ekonominių tyrimų kompanijos „Capital Economics“ vyriausiojo ekonomisto Neilo Shearingo vertinimais, pagal optimistinį scenarijų pasaulinis ekonomikos augimas šiemet gali sumažėti iki 2,5 proc., ir tai būtų mažiausias ekonominio augimo tempas nuo pat 2009 m. — tuo tarpu pagal blogiausią scenarijų jis gali sumažėti net iki 0,5 proc., o tai jau prilygtų rimtai finansinei krizei.

Volstryto analitikai taip pat koregavo savo ekonomines prognozes — „Goldman Sachs“ prognozuoja, kad per ateinančius metus pasaulio ekonomikos augimas sulėtės nuo prognozuotų 3 iki 2 proc.

Centrinių bankų ir vyriausybių vaidmuo

Dėl tokių prognozių investuotojų akys nukrypo į valstybių centrinius bankus ir jų tarptautinius analogus, o šie savo ruožtu patikino, kad, augant nuostoliams, yra pasirengę reaguoti.

JAV federalinio rezervo sistemos vadovas Jerome’as H. Powelas praeitą savaitę pareiškė, jog rezervas yra pasiruošęs „veikti atitinkamai“, kad nebūtų sutrikdytas ekonominis augimas. Panašiai pasielgė ir Europos centrinis, Japonijos bei Anglijos bankai, paskelbę apie pasirengimą reaguoti į susidariusią padėtį.

EBPO vyriausioji ekonomistė Laurence Boone pareiškė, kad tokias centrinių bankų iniciatyvas vertina palankiai, tačiau imtis atitinkamų priemonių, anot jos, turėtų ir valstybių vyriausybės — tarkime, jos galėtų paskatinti kompanijas sutrumpinti darbo laiką, o ne pulti atleidinėti darbuotojus, arba atidėti mokesčių mokėjimą mažoms įmonėms, patiriančioms sunkumus dėl sumažėjusių pardavimų. Ji taip pat pridūrė, kad labai pozityviu signalu laikytų JAV ir Kinijos prekybos karo metu įvestų tarifų atsisakymą.

Pasaulio valstybių reakcija

Kol JAV pareigūnai laukė Federalinio rezervo sistemos veiksmų, Europos ir kitų šalių vyriausybės suskubo į pagalbą dėl koronaviruso nukentėjusiam verslui.

Italija paskelbė apie 3,6 mlrd. eurų skatinimo priemonių paketą dėl koronaviruso nukentėjusiam verslui, o Prancūzijos ekonomikos ir finansų ministras Bruno Le Maire’as pareiškė, kad, demonstruodama solidarumą su rinkos dalyviais, kurie šiandien yra „fronto linijose“, šalies vyriausybė padarys viską, kad jiems padėtų.

Tuo tarpu JAV prezidentas Donaldas Trumpas, panašu, mano, kad iniciatyvos dėl koronaviruso padarytos žalos turėtų imtis Federalinio rezervo sistema. Pirmadienį jis pareiškė, kad, augant su virusu susijusiai ekonominei rizikai, ji turėtų skubiai sumažinti palūkanų normas — tviterio žinutėje Trumpas paskelbė, jog „kaip įprasta, […] Federalinio rezervo sistema reaguoja lėtai.“

Kuris scenarijus labiausiai tikėtinas?

Kokiu mastu lėtės pasaulio ekonomika kol kas numatyti gana sunku. Kaip jau minėta, skirtingais įvairių ekspertų vertinimais, pagal skirtingus scenarijus 2020 m. tikimasi nuo 2,5 iki vos pusės procento globalaus ekonominio augimo. Ankstesniais vertinimais, prognozės buvo apie 3 proc.  

Nutolstant nuo konkrečių ekonominių prognozių, vis dėlto reikia pasakyti, kad koronaviruso keliama ekonominė rizika yra sunkiai nuspėjama, nes iš tiesų nėra aišku, kokiu mastu virusas gali plisti tiek teritoriniu, tiek ir laiko aspektais. Dėl to savo ruožtu tampa gana sunku įvertinti potencialius karantinus ir galimus tiekimo grandinių sutrikimus, kurie ir turi didžiausią neigiamą poveikį ekonomikai.

Viruso protrūkiai Kinijoje, Pietų Korėjoje, Japonijoje, Irane ir Italijoje jau paskatino uždaryti nemažai gamyklų ir gerokai sumažino turizmo srautus. Netgi JAV, kuriose užfiksuota palyginti nedaug ligos atvejų, didžiosios kompanijos, tokios kaip „Twitter“ ar „Amazon“ paragino savo darbuotojus vengti nebūtinų kelionių. Visa tai leidžia manyti, kad dėl koronaviruso ypač nukentės turizmo sektorius, taip pat negalima atmesti ir darbo vietų skaičiaus mažėjimo šiame bei kituose sektoriuose tikimybės.  Plačiau apie tai skaitykite kitoje šio straipsnių ciklo dalyje.

Tekstas parengtas pagal The New York Times straipsnį:

Smialek, J. ir Ewing, J. „Global EconomicPolicymakers Scramble as Coronavirus Threatens Growth. Economists slashed growth forecasts, and officials rushed to put a floor under the impending damage“. The New York Times. March 2, 2020. 
https://www.nytimes.com/2020/03/02/business/economy/global-economy-coronavirus.html

Dalinkitės.

Palikite Atsiliepimą